Kategorie: Wszystkie | Fikcje | Moje historie | Sprzęt
RSS
środa, 26 października 2011
Kątem oka

"Ale syf" - usłyszałem za sobą idąc przejściem podziemnym na dworcu Warszawa Zachodnia
w kierunku Alej. Rzeczywiście, syf jest okrutny. Ciemno, brudno, śmierdzi, na blaszanym dachu zalegają śmieci. Przy ścianach handel w kolejnych stoiskach, bardziej lub mniej prowizorycznych; prowizorka zawsze trwała. Słodycze, pieczywo, pączki, drożdżówki, gazety, płyty z filmami, książki z trzeciej ręki, biustonosze, majtki, pończochy. Automaty z grami hazardowymi, chińska odzież, klamoty zza wschodniej granicy, tanie perfumy i tysiąc drobiazgów. Codziennie mijam tych samych sprzedawców. Rozmawiają ze sobą, śmieją się, jedzą kebaba. Czasem widzę jak się zastępują - muszą być dobrymi znajomymi.
Zerkając na nich kątem oka doznałem olśnienia. 
Mam wrażenie, że żadna fotografia nie jest w stanie pokazać tej przyjaźni, tego ich życia w przejściu. Jest tam zbyt ciemno, a oni są tacy zwykli. Są jak koledzy ze szkolnej ławki, ale zamiast szkoły jest prawdziwe życie. Zamiast ocen od nauczyciela są pieniądze wysupływane z portfeli anonimowych podróżnych. Zamiast uczniowskiej pracy domowej jest codzienne rozkładanie towaru, układanie go w porządku wygodnym dla klienta. A na przerwie siedzą sobie obok przepływającego strumienia ludzi i nieśpiesznie rozmawiają. Brak w tym obrazku szerokich gestów, fotogenicznych póz, rytmów, kontrastów, niezwykłych skojarzeń, kadrów z liniami prowadzącymi wzrok jak pan pieska na smyczy. Słowem, nic ciekawego.

A jednak, jeśli warto robić jakiekolwiek zdjęcia uliczne, to właśnie takie, które starają się uchwycić obrazki prawdziwego życia. Niestety, pomimo tego, że zwykła, codzienna scenka rozmowy dwóch sprzedawców z przejścia podziemnego na Dworcu Zachodnim zauważona kątem oka w marszu wyzwoliła we mnie ten szereg myśli, żadne zdjęcie nie powstało. A gdyby nawet powstało, czy sięgnęłoby tego momentu refleksji? Wątpię.

Nie można pokazać fotografii, której nie ma. Pokazuję więc taką, która jest - bo taką zrobiłem. 

...
Zero Image 2000, Ilford FP4+, filtr ciemnożółty, skan negatywu.

 
1 , 2

Zaglądam:

Autor:
Robert S. Górski

Kontakt:
teleserv (at) gazeta.pl


Wszystkie zdjęcia i teksty
zamieszczone na tym blogu
są własnością autora bloga,
chyba, że zaznaczono inaczej.