Kategorie: Wszystkie | Fikcje | Moje historie | Sprzęt
RSS
czwartek, 11 sierpnia 2011
Zobaczyć kosmos

Jeśli spojrzymy na najbardziej znane zdjęcia, na te, które wywarły największy wpływ, okaże się, ze każde z nich było pod jakims względem pionierskie. Każde z nich wniosło nową jakość, jakieś nowe spojrzenie na otaczający nas świat. Było to np. pokazywanie nie podejmowanych wcześniej tematów, użycie nowych technik (np. zdjęcia migawkowe, pierwsze użycie koloru) i, przede wszystkim, kreatywność, wizja fotografa, jego talent do tworzenia oddziałujących na widza obrazów.

Dzisiaj, bez znajomości kontekstu, w jakim się pojawiły owe słynne zdjęcia, nie potrafimy wskazać tej ich jakości, która zrobiła takie wrażenie na współczesnych. Nie potrafimy, bo ówczesna nowość została już do dziś powtórzona tysiąckrotnie, przeżuta i wypluta bez pierwotnego smaku. 

Jak tworzyć interesujące zdjęcia dzisiaj, gdy fotografie, które się teraz pojawiają, są wtórne do tego, co już było? Jak znaleźć nową jakość? Jak dostrzeć coś, czego nikt wcześniej nie widział i pokazać to na zdjęciu?

Nie chciałbym powtarzać banalnych odpowiedzi na to pytanie. Mogę jedynie powiedzieć, że dobrym źródłem są sny. Trzeba się wysypiać, trzeba zapamiętywać swoje sny. Czasem można wyłowić z nich naprawdę coś oryginalnego.

...

Zero Image 2000, Fujifilm Acros, skan negatywu


Zaglądam:

Autor:
Robert S. Górski

Kontakt:
teleserv (at) gazeta.pl


Wszystkie zdjęcia i teksty
zamieszczone na tym blogu
są własnością autora bloga,
chyba, że zaznaczono inaczej.